'A KERESZTÉNYSÉGBEN MINDEN MEGVAN'

Ayaan Hirsi Ali, emberjog-aktivista, egy új esszéjében kijelentette, hogy áttért a kereszténységre. Az író, podcastos, egykori holland parlamenti képviselő és a Stanford Egyetem Hoover Intézetének 54 éves kutatója azt állította, hogy a kereszténység nemcsak értelmet ad az életnek, hanem szükséges a nyugati civilizáció fennmaradásához is.



Az Infidel című 2006-os könyvében Hirsi Ali leírta a gyerekkorát Afrikában és a Közel-Keleten. Túlélte nemi szervei megcsonkítását, megszökött Hollandiába, hogy ne kelljen megházasodnia, és végül megtagadta az iszlám hitet. Az iszlámból való kiábrándulása részben a 9/11-es terrorista támadásokból eredt. Ayaan Hirsi Ali – Richard Dawkins és a már elhunyt Christopher Hitchens mellett – az új ateizmus mozgalom egyik hangadó tagja volt.

Ayaan Hirsi Ali esszéje az UnHerd weboldalon jelent meg. Címe: 'Miért vagyok keresztény', ellenpontozza Bertrand Russel filozófus 1927-es 'Miért nem vagyok keresztény' című előadását, amely 20 évvel ezelőtt az ateizmus elfogadásához vezette Hirsi Alit.

Ayaan Hirsi Ali, emberjog-aktivista, egy új esszéjében kijelentette, hogy áttért a kereszténységre


Most viszont azt mondja, hogy rájött, hogy az élet "kibírhatatlan és szinte önpusztító" anélkül, hogy valami betöltse az isten alakú űrt, ami Szent Ágoston és Blaise Pascal szerint az emberek lelkében tátong. Az ürességet nem lehet betölteni "irracionális, kvázi-vallásos dogmák összevisszaságával" – írta Hirsi Ali. Habár bevallja, hogy még mindig "van mit tanulnia a kereszténységről, [...] minden istentiszteleti alkalmon egy kicsit többet" fedez fel.

"Saját hosszú utamon a félelmen és az önbizalomhiány vadonján keresztül felismertem, hogy jobban is lehet kezelni az élet kihívásait, mint az iszlámmal vagy a hitetlenséggel" – tette hozzá. "Szerencsére nem kell valami New Age-es keverékét keresni a gyógyszereknek és a tudatosságnak. A kereszténységben minden megvan."

Ayaan Hirsi Ali megjegyezte, hogy bár személyes okai is voltak az áttérésre, felismerte, hogy a nyugati civilizáció egyetlen reménysége a kereszténység a további erózió ellen. Azt írja, 'a modern világi eszközök' nem elégségesek a tekintélyuralmi rendszerek (mint amilyenek Oroszország és Kína), a 'globális iszlámizmus' és 'a woke ideológia vírusszerű terjedése' elleni küzdelemben, 'ami a következő generáció erkölcsi kitartását emészti'.

Hirsi Ali rájött, -ahogy mondta- "Russell és ateista barátaim nem látták a fától az erdőt. Az erdő a zsidó-keresztény hagyományokon alapuló civilizáció; a Nyugat története, minden hibája ellenére."

A lelkiismereti- és szólásszabadság szerinte "talán a legnagyobb előnye a nyugati civilizációnak", ami nem magától jön az embernek, hanem "a zsidó és keresztény közösségek évszázados vitáinak az eredménye." Az iszlámmal ellentétben, tette hozzá Hirsi Ali, "a kereszténység kinőtte a dogmatizmust. Egyre világosabbá vált, hogy Krisztus tanítása nemcsak a politikától elhatárolódott vallásról szólt, hanem a bűnösökkel együttérző és alázatos hívőkről is."

Hirsi Ali létrehozta az AHA Alapítványt is azzal a céllal, hogy "megőrizze, megvédje és promoválja a nyugati szabadságjogokat és eszméket." A honlap szerint ez a nonprofit szervezet az egyetemes emberi jogok érdekében emel szót és ellenzi a zsarnokság minden formáját.