A 'WOKE' NEM AZT JELENTI, AMIRE GONDOLSZ

Benjamin Watson, egy nyíltan keresztény volt NFL-játékos blogjában azt állítja, hogy a 'woke' szót sokan átvették, újradefiniálták és fegyverré tették az ellen a közösség ellen, ahonnan a kifejezés ered. Azt mondja, hogy azok, akik szerint a 'woke' szó mindenféle káros eszmére vonatkozik, valójában a faji megkülönböztetés mellett foglalnak állást.



"Azelőtt nőttem fel, mielőtt a 'woke' egyszerre jelszóvá és gúnyszóvá vált volna egy olyan kulturális harcban, ahol a szavak eltulajdonítása és újradefiniálása lett a legnépszerűbb fegyver. Fenyegető és kegyetlen az, amikor egy nagyobb hatalom szétzúz egy emlékművet és darabjait pusztító fegyverként használja saját közössége ellen."

Benjamin Watson: Mit jelent 'woke'-nak lenni?
Benjamin Watson első körös draftolt volt és Super Bowl bajnok lett. Hét gyereke van, és nyíltan abortuszellenes. A 2020-as 'Kétfelé húzó amerikai szívek' című dokumentumfilmjében az abortusz körül forgó vitát boncolgatja. 2021-ben nyilvánosan kritizálta a Planned Parenthood nonprofit erőfeszítéseit, hogy elhatárolják magukat alapítójuk, Margaret Sangertől, aki támogatta az eugenikát, és egyszer beszédet mondott a Ku Klux Klan női segédszervezete előtt.

"Attól függetlenül, hogy [a Planned Parenthood vezetői] egyetértenek-e Sanger ideológiájával vagy sem, továbbra is folytatják küldetésüket: ők végzik ki legtöbb gyermekünket. Az a Sanger, akit megtagadnak, örvendene erőfeszítéseiknek és eredményeiknek, hiszen aránytalanul sok fekete gyermeket öltek már meg a Planned Parenthood abortuszkórházakban."

A 'woke' szót sokan átvették, újradefiniálták és fegyverré tették az ellen a közösség ellen, ahonnan a kifejezés ered


Watson a 'woke' szó eredetére, illetve faji vonatkozásaira derít fényt. Posztjában felelősségre vonja azokat, akik helytelenül használják a kifejezést, főleg a politikusokat és tudósokat, akik "túl-woke-olják egymást, félelmet keltenek lájkok és szavazatok érdekében." Akkor mit is jelent a 'woke'? Watson szerint Huddie William Ledbetter, ismertebb nevén Lead Belly énekes használta először nyilvánosan Scottsboro Boys című énekéről beszélve. A cím kilenc fekete fiúra utal, akiket 1931-ben hamisan megvádoltak két fehér nő megerőszakolásával Scottsborohoz közel egy vonaton, Alabamában. A dalszöveg ismételten figyelmezteti a fekete embereket, hogy ne menjenek Alabamába.

"Mindenkinek azt tanácsolom" - mondta Lead Belly, - "hogy egy kicsit vigyázzanak, amikor arrafelé járnak - jobb ébernek [woke] maradni, nyitva tartani a szemeket."

"Míg a szó néha más helyzetekre is utalt, mint például nem feltétel nélkül megbízni egy hűtlen társban vagy ébernek lenni, és nem aludni" – mondja Watson, – "az eredete a feketék elleni faji alapú erőszak fehér amerikai egyének vagy intézmények részéről, szándékosan vagy ártatlanul."

Megjegyzi Watson azt is, amit mások is előtte, hogy a 'woke' szó az elmúlt évtizedben került előtérbe Amerikában, amikor Michael Brown és sokan mások halálát követően egyre nagyobb felháborodást váltott ki a faji alapú erőszak. "2014-ben a kifejezés összefonódott a Black Lives Matter mozgalommal" – írja Watson, – "és így a nyilvánosság és egy faji kérdésekkel kapcsolatos nemzeti számvetés középpontjába került. Egyes amerikaiaknak pedig ez már túl sok volt. A 'woke' és meghatározhatatlan rokona, a kritikus fajelmélet lett az automatikus védekező mechanizmus."

Azóta Watson szerint a 'woke' szó jelentése kitágult "a szexualitástól a társadalmi igazságig". Ezek az ideálok a "politikai korrektséget helyezték előtérbe, az amerikai értékeket elásták és veszélyeztetik a vallásszabadság jövőjét." Watson maga is ellenez egyes eszméket, amiket a 'woke' szónak ez az értelmezése képvisel, viszont ezt a meghatározást elutasítja. Míg egyesek készek megismerni a kifejezés eredetét, mások nem. És akik "helytelenül használják a 'woke' szót," – mondja Watson, – "olyan álláspontot képviselnek, amelyik figyelmen kívül hagyja és meghazudtolja a feketék elleni igazságtalan, államilag elnézett támadások dokumentált történetét a politika és a személyes előítéletek révén. [...] Az a legfurcsább ebben a jelenségben, hogy sokan, akik készségesen elismernék, hogy létezik ilyen igazságtalanság és joggal el is ítélik, elbújnak a 'woke' pajzsa mögé, és nem emelik fel a szavukat. Riasztó a kognitív disszonancia."

Nemcsak riasztónak tartja Watson a helyzetet, hanem felháborítónak is. "Undorító és dühítő ilyen meggondolatlanul használni ezt a szót" – mondja. Alapjában véve semmibe veszik azt a rengeteg igazságtalanságot, amit a történelem során a feketék elszenvedtek, és támogatják a faji egyenlőtlenséget is. Benjamin Watson a következőképpen fejezi be gondolatait: " 'Woke'-nak lenni annyit jelent, hogy vágyni arra az igazságra, amit Amerika megígért, és megérteni, hogy hol vallott kudarcot, és hol győzött hősiesen. Egyesek azt szeretnék, hogy csendben aludjunk tovább. Én inkább maradnék 'éber'."